Turizm Fakültesi

Yolculuklar-Kültürel Mirasın Keşfi Yoluyla Güçlendirme AB Projesinin Toplantı ve Eğitimleri Yapıldı

07.12.2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nin İngiltere, Hollanda, Slovenya ve Romanya ortaklığında yürüttüğü “Yolculuklar-Kültürel Mirasın Keşfi Yoluyla Güçlendirme” (2020-1-UK01-KA201-079143) adlı Erasmus+ projesinin uluslararası toplantısı ve eğitimleri 13-19 Ekim 2022 tarihlerinde Romanya’nın Piatra-Neamţ şehrinde gerçekleştirildi. Uluslararası proje toplantısına Arş. Gör. Gamze YORULMAZER, proje eğitimlerine ise Dr. Eren SEZGEN ve Dr. Bahar TÜRKAY katıldı.

Projenin amaçlarından biri, eğitimcilerin ve gençlerle ilgili kuruluşların yöneticilerinin Avrupa’da yaşayan diasporanın (göçmenlerin ve sığınmacıların) kültürel mirasını tanıtmak ve bu konudaki bilgilerini arttırmaktır. Proje kapsamında proje ortağı beş ülkenin kültürel mirasını oluşturan mekanlar, gelenek ve görenekler, bölgeler, müzeler ve tarihi yerler de tanıtılmaktadır. Romanya’da gerçekleşen eğitim etkinliklerinde proje ortakları ve konuyla ilgili uzman kişiler tarafından Romanya’nın kültürel mirasını ve tarihini konu alan sunumlar yapıldı. Aynı zamanda bu kapsamda Cucuteni Neolitik Sanat Müzesi, Piatra-Neamţ Sanat Müzesi, Etnografya Müzesi, Ceahlău Dağı, geleneksel kültürün yaşatıldığı mahalleler ve geleneksel restoranlar gibi yerler ziyaret edildi.

Proje kapsamında oluşturulan modüllerin Dr. Eren SEZGEN ve Dr. Bahar TÜRKAY tarafından Türkiye'de gerçekleştirilen uygulama eğitimi hakkında bir sunum yapıldı.

Projenin uluslararası toplantısında, projenin çıktılarından biri olan dijital harita ve uygulamanın içeriği hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Geliştirilen uygulama ve web sayfasına yönelik eklenecek içeriklere ve detaylara değinildi.