Turizm Fakültesi

Kariyer Günleri Etkinliği Düzenlendi

25.04.2022

İstanbul Medeniyet Üniversitesi Turizm İşletmeciliği Tanıtım Komisyonu tarafından düzenlenen Kariyer Günleri Etkinliği, 14 Mart 2022 tarihinde çevrimiçi olarak gerçekleştirildi. Turizm İşletmeciliği Bölümü Tanıtım Komisyonu Başkanı Dr. Öğr. Üyesi İrfan YAŞAR moderatörlüğünde gerçekleşen etkinliğe, İstanbul’daki turizm sektörünün önde gelen yöneticileri ve bölümümüzün öğrencileri katılım sağladı. İki oturum halinde gerçekleşen etkinliğin, ilk oturumunda katılımcı sektör yöneticileri sunumlarını yaparken ikinci oturumda öğrencilerin soruları sektör yöneticileri tarafından cevaplandırıldı.  

Mövenpick Hotel İstanbul Asia Airport – Yetenek ve Genel Kültür Direktörü Nebahat UYGUR, sektörel kariyer gelişimi ve deneyimlerini paylaşarak konuşmasına başladı. Sayın Uygur, Mövenpick Hotel’in misafirlerini birer birey olarak anlayarak onları memnun etmeye odaklı otelcilik prensiplerine değinirken aynı zamanda otel çalışanlarına verdikleri değerin üzerinde durdu. Bu bağlamda ACCOR Hotels grubu bünyesinde yer alan tüm oteller gibi kendi otellerinde de İnsan Kaynakları Bölümü’nün adının Yetenek ve Kültür Direktörlüğü olarak değiştirildiğine dikkat çekti. Böylece çalışanlarının kişisel ve eğitimsel gelişimlerini desteklediklerini vurguladı. Özellikle otellerinde stajyer öğrencilere ve staj sonrasında otelde çalışmaya devam edebilmelerine çok büyük önem verdiklerini belirtti. Turizm sektöründe ve özellikle otel bünyesinde çalışan “kadın” olmanın, toplumsal cinsiyet eşitsizliğindeki yerini, kendi deneyimleri üzerinden aktaran Uygur, staj yaparak sektöre girecek ve bu alanda çalışacak olan öğrencilerimize umutlu tavsiyelerde bulundu.

L Collection Hotels – Managing Partner /Director Muhammet CUNTAY, turizm eğitimli bir turizmci olduğunu ve yöneticilik görevinin yanı sıra yarı zamanlı öğretim üyeliği yaptığınıbelirterek başladığı konuşmasında sektör-akademi işbirliğine verdiği önemi vurguladı. Sektörde dernekleşmenin gereğine değinen Cuntay, bu alanda da çalışmalar yürüttüğünü belirtti. Turizmde sosyal sorumluluk duygusunun yüksek olması gerektiğine inandığını ve bu alandaki projelerinin önemini vurgulayarak, kendi işletmesi bünyesinde her ay mutlaka bir sosyal sorumluluk projesine yer verdiklerini belirtti. Özellikle Pandemi koşullarının yarttığı olumsuzlukların turizm sektöründe yarattığı etkilere değinen Cuntay, turizm eğitiminde “kriz ve kriz yönetimi” derslerinin lisans ve yüksek öğrenimde yer alması gerektiğini önerdi.  Son olarak turizm öğrencilerine aktardığı kendi deneyimlerinden yola çıkarak gelecek planları yapmanın önemine ve değerine değindi.

Villagepark Resort & SPA Hotel – Genel Müdürü Dilaver DOĞRU, 36 yılllık deneyimli bir turizmci olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “tek sermayemiz emeğimiz, kendimizi ve emeğimizi geliştirmeliyiz” diyerek öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Bunun için turizmde işini sevmenin, araştırmacı olmanın, misafir odaklı çalışmanın çok önemli olduğunu vurguladı.  Sektörde “alaylı” ve “eğitimli” ayrımını değil bu ikisini birleştirmenin gereğine değindi. Özellikle konuşmasında, staj yapacak olan öğrencilere verdiği önemi ve değeri yüceltti. “Turizm öğrencilerine turizmi sevdirmenin ve bu sektörde çalışmaya devam etmesinin yolunun staj olduğunu” belirtti ve her bir öğrencinin, her otelde  değerli görülmesi ve severek eğitilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Öğrencilere deneyimlerinden örneklerle tavsiyelerde bulunan Doğru, rekabetçi olmalarını, merdivenleri çıkmadan ilerleyemeyeceklerini bu nedenle de “hedeflerin bitmemesi hatta aksine hep ilerlemesi gerektiğini önerdi”.

Hilton İstanbul Maslak – Learning Manager İlmi YAVUZ, turizmin farklı alanlarında çalışarak kendini geliştirdiğini ve bulunduğu konuma tüm zorluklara rağmen çabalayarak ulaştığına dair deneyimlerini aktardı. Sektör yöneticiliğin yanı sıra yarı zamanlı ve tam zamanlı akademisyen olarak da turizmde yer aldığını belirten Yavuz, öğrencilere otelcilik geleceklerinde fayda sağlayacak tavsiye ve önerilerde bulundu. Bunun için özellikle otelin farklı pozisyonlarında aralıklarla çalışmanın önemini ve gereğini vurguladı.

Ramada By Wyndam Old City – Genel Müdürü Serkan GÜMRÜKÇÜ, son yıllarda öne çıkan sürdürülebilirlik konusuna konuşmasında büyük yer ayırdı. Bu bağlamda turizm eğitiminde özellikle lisans ve yüksek öğrenim dersleri arasına sürdürülebilirlik derslerinin konulması gerektiğini önerdi. Halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde yüksek lisans yaptığını belirten Gümrükçü, turizm dersleri arasına ayrıca kriz yönetimi ve bütçe yönetimi derslerinin konulmasına olan inancını da ifade etti. Çünkü özellikle otelde çalışırken bu üç temel konudaki gerekliliklerin altını çizdi. Kendisinin “global düşünüp yerel yaşamayı hayat felsefesi haline getirdiğini” vurgulayarak, öğrencilere de bu bakış açısını tavsiye etti. Yenilikleri takip ederek eğitim de asla bırakmamaları gerektiğini önerdi.

TGS (Turkish Ground Services) – IATA Eğitmenliği ve Operasyon Koordinatörü Çetin ÇEKİN, turizm geçmişi olmadığını, finans sektöründe çalıştıktan sonra havacılık sektörüne geçtiğini belirtti. Ancak halen İstanbul Medeniyet Üniversitesi, Turizm İşletmeciliği Bölümü’nde yüksek lisans yaparak turizmin içinde yer aldığını ifade etti. Havacılık olmadan turizmin var olmayacağını, havacılık ve turizmin bu bağlamda birbirinden ayılamayacağını vurguladı. Deneyimlerini paylaşan Çekin, öğrencilere öğrenmeyi bırakmamalarını ve çalışmaktan vazgeçmemelerini tavsiye etti.

Gorrion Hotel – Genel Müdürü Murat KUYUCU, yöneticisi olduğu otelin turizm otelcilik okulları ile yakın ilişki içinde olduklarına dikkat çekerek başladığı konuşmasında, stajyer öğrencilere çok önem verdiklerini belirtti. Çalışanlarının %40’ının turizm okullarından gelen stajyerlerden oluştuğunu ve hepsinden de çok memnun olduklarını vurguladı. Neden turizmi sevdiğine değinen Kuyucu, “insanları seyahatleri esnasında mutlu etmenin kendisine haz verdiğini” belirtti. “Otelciliğin her gününün birbirinden farklı olduğunu, farklı insanlarla karşılaşarak her günü farklı yaşıyor olmalarından dolayı turizmi sevdiğini” ifade etti. Öğrencilere de turizmi sevmeleri gerektiğini tavsiye eden Kuyucu, deneyimlerine dayanarak işini severek yapmanın önemi ve değerini anlattı.